OBĚTNÍM BERÁNKEM BYL PILOT

06.02.2013 18:57

Harry Gregg, hrdina Manchesteru United, si myslí, že z pilota osudného mnichovského letu si udělali obětního beránka.

Brankářská legenda United Harry Gregg přispěl svou troškou k vyšetřování této tragédie a trvá na tom, že obviněného pilota chtěli za každou cenu všichni usvědčit.

Dnes už 79-letý bývalý Severoirský reprezentant, který se zachoval jako hrdina, když se do vraku letadla vrátil pomoci ostatním pasažérům, věří, že kapitán letu James Thain byl ve štychu po únorové tragédii roce 1958.

Jako každý dobře ví, že 23 lidí včetně osmi členů slavného "Busby Babes" týmu zahynulo poté, co letadlo při třetím pokusu o vzlet za špatných povětrnostních podmínek sjelo z dráhy a narazilo do budovy.

Let s týmem United měl naplánované mezipřistání v Mnichově, kde měl doplnit palivo a pokračovat zpět do Anglie po zápase čtvrtfinále Evropského poháru v Bělehradě v bývalé Jugoslávii.

Gregg se objevil i v novém dokumentu od National Geographic Channel, kde vyprávěl o událostech toho osudného dne a o kapitánovi Thainovi a jeho následném desetiletém boji o očištění svého jména.

"Chovali se k němu hrozně " řekl bývalý brankář. "Udělali z něj obětního beránka. "

Pro dokument vyprávěla i dcera pilota Sebuda a vyšetřovací experti prošetřily tragédii ještě jednou.

Němečtí vyšetřovatelé v důsledku nehody obvinili kapitána Thaina, druhý pilot zahynul. Za hlavní příčinu byla původně stanovena námraza na křídlech, kterou se nepodařilo odstranit.

Po více než desetileté kampani iniciované pilotům se britští vyšetřovatelé pustili do práce nanovo. Jejich závěr stanovil za hlavní příčinu mokrý sníh na dráze, kvůli kterému letadlo nebylo schopno získat potřebnou vzletovou rychlost. Odpovědnost za neodhrnutou dráhu tedy sedá na mnichovské letiště.

Jak se však dalo čekat, němečtí nejvyšší představitelé nikdy neakceptovali tento závěr.

Gregg, žijící v Co Londonderry, řekl, že obvinění pilota bylo "pohodlné pro každého".

"Nezáleželo na tom koho obviní, vždy se to dalo hodit na něj " řekl.

Brankář byl novou posilou klubu v těch časech a přesto se vrátil do letadla, aby pomohl ostatním pasažérům ven navzdory hrozbě v podobě možného výbuchu palivových nádrží. Prozrazuje však, že nikdy nebyl šťastný za označení hrdinu.

"Není to o tom: 'Myslím, že proti tomu označení ani neprotestuje' " říká. "Nejsem John Wayne (Americký slavný herec), nikdy jsem jím nebyl ani jím nebudu."

Gregg dále říká, že jedna z jeho nejbolestivějších vzpomínek na katastrofu je ztráta Duncana Edwardse - Anglické hvězdy. Zemřel 10 dní po tragédii v Německé nemocnici.

"Když jsem odevzdal Duncana, neměl jsem nejmenších pochybností o tom, že bude v pořádku, podle mého jednoduchého rozumu. A z ničeho nic jsem jednoho dne nenašel noviny před domem a ptal jsem se 'kde k čertu jsou?'. Nikdo mi nechtěl odpovědět, ale nakonec jsem jedny skryté našel - Duncan zemřel a nikdo mi o tom nechtěl říct. "

Gregg také řekl, že muselo uběhnout 40 let, aby byl poprvé připraven veřejně o tragédii mluvit.

"Mluvil jsem o tom, jen když mi to vyhovovalo " říká brankář. "Nemluvil jsem o tom s jinými lidmi, ani jen s těmi, co přežili. Jednoduše se o tom nemluvilo. "

45-minutový dokument v Anglickém jazyce o celé tragédii včetně vyšetřování a originálních záběrů, podrobné rekonstrukce nehody a výpovědí přeživších je možné prohlédnout si v následujícím videu v rámci série o leteckých katastrofách Air Crash Investigations (pátá část jedenácté série)
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDROJ: DEVILPAGE.CZ


Tvorba webových stránek zdarma Webnode