UNITED JSOU TŘETÍM NEJBOHATŠÍM KLUBEM
Zatímco je Manchester United na třetí pozici v žebříčku Deloitte “Money League”, jejich městští rivalové a úřadující šampioni Barclays Premier League, Manchester City, obsadili, po zdvojnásobení svých příjmů, sedmou pozici. Na vrcholu tohoto žebříčku je už po osmé v řadě Real Madrid CF, přičemž první šestice týmů zůstala nepozměněna.
Manchester United je nejlépe vydělávajícím klubem v Barclays Premier League, přesto však v příjmech zůstává až za Španělskými giganty Realem Madrid CF a FC Barcelonou. Podle zprávy vypracované společností Deloitte je z dvaceti nejbohatších klubů na světě z Anglie hned sedm. Tomuto faktu pomohl také vstup Manchesteru City do první desítky, poprvé v historii klubu.
United jsou v žebříčku na třetím místě, přestože jejich příjmy klesly o 3% z 331,4 miliónů na 320,3 miliónů liber. Tento pokles je způsoben především brzkým vypadnutím v minulém ročníku Ligy Mistrů (Champions League) a neúspěchem v Barclays Premier League.
Evropští šampioni, Londýnská Chelsea, zůstala na pátém místě s příjmy ve výši 261 miliónů liber, zatímco Citizens se posunuli o pět příček, z dvanáctého místa na sedmé, když dokázali navýšit své příjmy o 51% – na 231,1 miliónů liber. Za tímto růstem stojí především vítězství v Barclays Premier League a spolupráce s Etihad Airways.
Přestože jsou Anglické kluby v „Money League“ stále za Španělskými giganty, první šestice zůstala už pátým rokem nezměněna. Této tabulce tedy vévodí s příjmy ve výši 414,7 miliónů liber Bílý balet, přičemž Španělskou dominanci potvrzuje druhá FC Barcelona, když vedení Katalánského klubu uveřejnilo své příjmy ve výši 390,8 miliónů liber.
I přes vedení dvou Španělských klubů upevnila Barclays Premier League svou pozici v počtu klubů v nejbohatší dvacítce, když se do této společnosti dokázalo probojovat hned sedm klubů. Další čtyři kluby pak skončily těsně za touto hranicí (Everton, Aston Villa, Fulham a Sunderland). Arsenal Londýn udržel své šesté místo z minulé sezóny, Liverpool pak obsadil místo deváté, přestože jeho finanční síla utrpěla řádné šrámy, když se Reds nedokázali od sezóny 2009/2010 probojovat do Ligy Mistrů (Champions League). Třináctou pozici obsadil Londýnský Tottenham Hotspur, jehož příjmy však z důvodu nekvalifikování se do Ligy Mistrů (Champions League) poklesly na 144,2 miliónů liber. Posledním Anglickým týmem v nejbohatší dvacítce je pak Newcastle United, když odsunuli s příjmy ve výši 93,3 miliónů liber Španělskou Valencii CF.
„Vzestup Manchesteru City je zapříčiněn kombinací lepších výkonů na hřišti s uzavíráním lukrativnějších dohod “ řekl Mark Roberts, vedoucí oddělení sportovních financí v Deloitte. „Arsenal Londýn je stále na své pozici, jestliže se ale nedokážou pro příští rok probojovat do Ligy Mistrů (Champions League), jejich místo zaujmou právě Citizens. Bez ohledu na letošní umístění Arsenalu Londýn je však tento fakt v průběhu několika let stejně nevyhnutelný, Manchester City jejich místo postupem času tak či tak zaujmou. “
Barclays Premier League v roce 2012 oznámila uzavření nové smlouvy ohledně vysílacích práv, která od sezóny 2013/2014 po dobu tří let zajistí dohromady 3 miliardy liber, což je hned sedmdesáti procentní navýšení v porovnání s předchozím obdobím. Top kluby si tak přivydělají o dvacet až třicet milionů liber ročně navíc. Barclys Premier League na příští rok očekává prolomení dosavadního rekordu a chce dosáhnout umístění hned osmi klubů v „Money league“.
Roberts dodal: „Hodně se povídá o osmi týmech, já si však myslím, že Barclays Premier League je schopna tvořit rovnou polovinu tohoto žebříčku. Finanční síly Evropského fotbalu jsou zkrátka jednoznačně rozloženy po Anglii. “
Všechny příjmy jsou pozorované ze sezóny 2011/2012 a jedná se o pouhé příjmy klubu. V těchto hodnotách tedy nejsou započteny výdaje na mzdy nebo vypořádávání se s dluhy.
Ve „velké pětici“ Evropských Lig je pak Itálie reprezentována posledními mistry této země, Juventusem Turín, který dokázal vystoupat na desáté místo, zatímco Německo je kromě Bayernu Mnichov, reprezentováno také největšími skokany v tomto žebříčku, Borussií Dortmund, která dokázala, stejně jako Manchester City, postoupit hned o pět příček.
Komentář k finančnímu fair-play od UEFA přidal také ředitel oddělení sportovních financí společnosti Deloitte Paul Rawnsley: „Zatímco „Money League“ zahrnuje pouze výše příjmů klubů, zájem UEFA prostřednictvím finančního fair-play tkví především v udržení rovnováhy mezi příjmy a výdaji. Zodpovědné osoby z finanční oblasti by se měly zajímat o rozvoj Evropského fotbalu a především zajistit dostatek finančních prostředků pro rozvoj mládeže a nových zařízení. “
Pořadí první pětice:
1) Real Madrid CF
2) FC Barcelona
3) Manchester United FC
4) FC Bayern Mnichov
5) Chelsea FC
ZDROJ: DEVILPAGE.CZ